“Fındık Baronların Elinde”

| 12 Temmuz 2009

findiksenFındık Üreticileri Sendikası (FINDIK-SEN) Genel Başkanı Kutsi Yaşar, “Devlet görünürde fındık üreticilerini destekliyormuş gibi olsa da gerçekte, fındık baronlarını desteklemiş olacak” dedi.

Yaşar, yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen fındıkla ilgili açıklamaların bazı gazetelerde yeraldığını, haberlerde, FİSKOBİRLİK ve TMO’nun 2009 ürünü fındık almayacağını, fındığın Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda işlem görerek, fındık üreticilerine de üretim miktarı üzerinden yani kilogram başına prim ödeneceğinin vurgulandığını hatırlattı.

AK Parti Hükümeti tarafından FİSKOBİRLİK yerine, fındık alımlarında TMO’yu müdahil kurum olarak kullandığını hatırlatan Yaşar, “FINDIK-SEN olarak daha TMO’nun geçici olduğunu defalarca söylemiştik. Yaşanan süreçte fındığın vahşice piyasaya bırakılacağını ifade etmiştik. Ne tesadüftür ki, aylardır fındık baronları fındığın piyasaya bırakılmasını ve üreticilerin de devlet tarafından desteklenmesini talep ediyorlardı. Böylelikle ihracatçılar ve tüccarlar fındıkçıdan ucuz fındık alacak bunun karşılığında da fındık üreticisi devletten kilogram başına prim alacak.Yani devlet görünürde fındık üreticilerini destekliyormuş gibi olsa da, gerçekte fındık baronlarını desteklemiş olacak” diye konuştu.

Fındıkta kilogram üzerinden desteklemeye geçecek olmasının yerinde fakat tek başına yetersiz bir uygulama olacağını savunan Yaşar, şöyle konuştu:

“Rekoltenin az olduğu bu dönem de satılacak ürün miktarına karşılık alınacak belgeler üzerinden yapılacak prim ödemeleri çok yetersiz kalır. Bu durumda geçmiş yıllardaki bölge ortalamaları dikkate alınmalıdır. 2008 yılı fındık fiyatları TMO tarafından kademeli olarak fındık fiyatları 4-4,5 ve 5 lira olarak açıklanmış, Aralık ayından alım sonuna kadar 5 liradan alım yapılmış idi. Ancak piyasada aylarca 1,5 ve 2,5 liradan işlem gören, bu fiyatlardan üreticinin elinden çıkan fındık fiyatları bu yıl rekoltenin az olacağı beklentisi ile 4 liradan kadar tırmanışa geçti. Desteklenecek prim miktarı maliyet çalışmaları sonrası belirlenecek yeni fiyat ile piyasada oluşacak fiyat arasındaki fark kadar olmalıdır. Prim desteği tek başına uygulanırsa fındık alımları sezon başında dip fiyatlardan oluşur. Kamusal yararı gözeten bir lisanslı depoculuk yaşama geçirilmez ise prim desteğinin ne miktar ne de fiyat açısından hiçbir önemi olmaz. Verilecek para da sadakadan öteye geçemez.”

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın