TRT’de Oruçlu Çizgi Film!

| 09 Temmuz 2009

trtoruc‘Arthur’ adlı çizgi filmde, pizza yiyen çocuğa “yüz karası”olduğu mesajı veriliyor.

TRT Çocuk kanalında sabah ve akşam yayın kuşağında yayımlanan “Arthur” adlı çizgi filmde, orucunu bozan çocuğun “yüz karası” olduğu mesajı verilmesi dikkat çekti. “Oruç tutmak, yemek yemek kadar kolay” diyerek oruç tutmaya başlayan çocuk ilerleyen saatlerde açlığa dayanamayarak pizzayla orucunu bozunca gökyüzünde beliren kanatlı bir melek, “Artık küçük prensesim değilsin. Sana yüz karası diyeceğim” diyerek çocuğu azarladı.

Siyasi tartışma programları başta olmak üzere pek çok yayını tartışmalara neden olan TRT’nin çocuk kanalı da bir skandala imza attı. Gündüz ve akşam yayın kuşağında yayımlanan “Arthur” adlı bir çizgi filmde önceki akşam çocukların oruç tutma gerekliliği ve ilk kez tuttuğu orucunu bozan çocuğun yaşadıkları, çocuk psikolojisine uzak bir dille anlatıldı.

Çizgi filmde, Arthur adlı çocuğun arkadaşı “Oruç tutmak, yemek yemek kadar kolay” diyerek heyecanla oruç tutmaya başladı. Ancak bir süre sonra açlığa dayanmakta zorlanan çocuk, orucunu açması için kalan saatleri saymaya başladı. “12 saat kaldı. 8 saat 44 dakika kaldı” diyen çocuk, zaman geçirebilmek için televizyon izlemeye koyuldu. Ancak televizyonda yemekle ilgili reklamları izleyip iştahı kabarınca “Anlaşılan televizyon seyretmek kötüymüş. Kitap okuyacağım” diyerek, kitaplığa yöneldi. Baktığı kitapların da yemeklerle ilgili olması üzerine bundan da vazgeçti.

Daha sonra arkadaşına elektronik mektup yazarak “Bizde bayram yaklaşıyor. Oruç tutuyorum. Bir önerin (zaman geçirmek için) var mı?” dedi. Arkadaşının önerisi üzerine çocuk, yakın arkadışının evine gitti. Çocuk, arkadaşının evinin mutfağında pizzayı görünce dayanamayarak bir dilim yedi. O anda gökyüzünde kanatlı bir melek belirerek “Oruçlu iken nasıl yemek yedin? Artık küçük prensesim değilsin. Sana yüz karası diyeceğim” diyerek çocuğu azarladı. Hemen ardından da çocuğun arkadaşları ortaya çıkarak, “yapamayacağını biliyorduk” diyerek küçümsediler.

Hem gökyüzünde beliren meleğin, hem de arkadaşlarının kendisine yönelik tavrı nedeniyle sıkıntı yaşayan çocuk, ailesiyle konuştu. Büyükannesi, çocuğa “yüz karası olmadığını, orucun amacının günahlardan arınmak olduğunu” anlatırken annesi de ilk orucunun sonunu kendisinin de getiremediğini söyledi.

Kaynak: Cumhuriyet

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın