Fındıklı Suyuna Sahip Çıktı

| 30 Haziran 2009

yaylaci4

Fındıklı ilçesinde yapılmaya çalışılan 19 HES’den biri olan Çatak HES ve Regülatörü projesi bilgilendirme toplantısında halk yatırımcı firmaya tepki gösterdi.

Fındıklı Pisxala Deresi üzerinde yapılması düşünülen Hidro-Elektrik Santrallerine karşı eylemler devam ediyor. Projenin ÇED Raporunun hazırlık aşamasını halka duyurmak ve bilgi vermek için köye gelen yetkililere ve şirket temsilcilerine halk büyük bir tepki gösterdi.

Köy meydanında toplanan yaklaşık 1000 kişi “Dereler bizimdir, bizim kalacak”, “Deremizi satanı biz de satarız”, “Direne direne kazanacağız” gibi sloganlar atarak, köye gelenleri karşıladı. Köy muhtarlarının ve Fındıklı Dereleri Koruma Platformu’nun çağrısı ile bir araya gelen toplulukta kadınların yoğunluğu dikkat çekiciydi.

yaylaci5

Toplantıya Rize Çevre Orman İl müdürü, DSİ Temsilcisi, Tarım İl Müdürü ve projeyi hayata geçirecek şirket yetkilileri katıldı. Halkın tepkisi karşısında toplantıda konuşma yapmak istemeyen yetkililer, Fındıklı Dereleri Koruma Platformu temsilcisi Hüseyin Acar’la birlikte tutanak tutup, köy meydanından ayrıldılar.

yaylaci3

“Direnerek kazanacağız”

Yetkililerin köy meydanından ayrılmasından sonra halka seslenen Fındıklı Dereleri Koruma Platformu Sözcüsü Hüseyin Acar, “Derelerimizi sattırmamak adına gösterdiğiniz direnç için hepinizi kutluyorum. Bu kararlılığımızla derelerimize sahip çıkmaya devam etmeliyiz” şeklinde konuştu.

HES projelerinin Türkiye’nin her tarafında yapılmaya çalışıldığının altını çizen Acar, “Bize rağmen projeleri hayata geçiremezler. Bugün burada toplanan 1000 kişi, proje hakkında düşüncesini açıkça ortaya koymuştur. Suyumuz için gelenlere bir kez daha düşüncemizi aktarmış olduk” dedi.

Tepkinin verilmesi ile sürecin hemen bitmeyeceğini belirten Acar, “Bugün gittiler ama tekrar gelecekler. Biz hazırlıklı olmalıyız. Suyumuzu vermemek için mücadele devam etmeliyiz. Bu anlamda 21 Temmuz’da Pisxala köyüne gelecekleri de aynı coşku ve kararlılıkla karşılamalıyız” diye konuştu.

Platform sözcüsü Hüseyin Acar’dan sonra söz alan yöre halkı, köylerinde HES istemediklerinin altını çizerek, bu uğurda her türlü mücadele hazır olduklarını söylediler.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın