Kadınların Tuvalinde Su

| 28 Haziran 2009

15

Dünyanın değişik ülkelerinden gelen kadın ressamlar Tonya’ya gezi düzenledi.
Femin Art Trabzon Kadın Sanatçılar Derneği tarafından düzenlenen 2. Uluslar arası Resim Festivali kapsamında düzenlenen ziyarete 85 kadın ressam katıldı.

Femin Art Trabzon Kadın Sanatçılar Derneği Başkanı Şükran Üst de konuşmasında Trabzon’dan tüm dünya kadınlarına el uzattıklarını belirtti. Dernek Başkanı Üst, konuşmasında şunları söyledi: “Derneğimizce düzenlenen bu ikinci etkinliğimizde suyu konu olarak aldık. ‘Dünya Kadınlarının Tuvalinde Su’ resim festivalinde buluşalım istedik. Su yaşamdır. Dünyanın karşı karşıya olduğu küresel ısınmadan en çok içilebilecek su etkileniyor. Bunun için yaşanabilir çevre, içilebilir su dedik. Sanat dilimizi konuşturarak yaşamımızı etkileyen küresel ısınmaya dikkat çekmek istedik. Yöremizin bu eşsiz yeşilini, güzelliğini borçlu olduğumuz derelerimizi tuvallerimizde ölümsüzleştirelim dedik. Dünya kadınları sesimizi duydular, dünyanın ve ülkemizin farklı coğrafyalarından geldiler. Adımız Fatma da olsa, Olga da olsa Trabzon ekseninde sanat adına birleştik. Satılan derelerimize, satılan sularımıza sahip çıkmak için birlikte olduk.”
22-28 Haziran 2009 tarihleri arasında düzenlenen Dünya Kadınlarının Tuvalinde Su konulu 2. Uluslararası Resim Festivali’ne Rusya, Gürcistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Almanya ve İran’dan toplam 65 kadın ressamlar katıldı.
Türkiye’de 16 ayrı ilden katılan 20 ressamla toplam 85 kadın ressamın yapacağı çalışmalar 28 Haziran 2009’da Trabzon’da sergilenecek.
Resim festivaline katılan kadın sanatçılar, Kadıralak Yaylasına da bir gezi düzenlediler.

22

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın