10. Karadeniz Tiyatro Festivali

| 03 Mayıs 2009

50wt3Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nce Trabzon’da Düzenlenen “10. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali”, Başladı.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nce Trabzon’da düzenlenen “10. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali”, başladı. Atatürk Alanı’nda düzenlenen açılış törenine, Trabzon Valisi Nuri Okutan, Belediye Başkan Vakili Yusuf Yazıcı, Devlet Tiyatroları (DT) Genel Müdürü Lemi Bilgin, daire amirleri, konuk tiyatro ekipleri, tiyatro sanatçıları ve vatandaşlar katıldı.

Vali Nuri Okutan, burada yaptığı konuşmada, hayatın aynası olan ama asla kendisi olmayan tiyatronun; her yaşa, her mesleğe, her dine, her dile ve her ırka oyundaşlık etme fırsatı veren bir sanat olduğunu belirtti. Festivalin Trabzon’da yapılıyor olmasının pek çok açıdan önem arz ettiğini kaydeden Okutan, “Festival, ülkemizde uluslararası düzenlenen faaliyetlerin en uzun soluklusudur. Yine ülkemizde en kalabalık ülke katılı ile gerçekleştirilen tiyatro festivalidir.” dedi.

Trabzon’un kültür, eğitim ve sanat şehri olma özelliğini hep sürdürdüğüne değinen Okutan, “Bu özelliğiyle Trabzon, hem Cumhuriyet öncesinde hem de Cumhuriyet sonrasında sahne sanatlarının ve özellikle tiyatro etkinliğinin yapıldığı en eski şehirlerimizden birisidir.” diye konuştu.

DT Genel Müdürü Lemi Bilgin ise Trabzon’un geçmişten gelen kültür mirasını yüksek düzeyde koruyabilmiş ve bugüne aktarabilmiş nadir şehirlerden biri olduğuna işaret etti. Bilgin, Trabzon’un binlerce yıllık tarihi süresince pek çok medeniyete beşiklik etmiş, bütün misafirlerinden aldığı değerlerle zenginleşmiş bir kent olduğunu anlattı. Festivalle iki hafta boyunca sanatın büyüleyici, bütünleyici, sevgiyi çoğaltan kucağında buluşacağını ifade eden Bilgin, şöyle devam etti: “Bize hayatın fark etmediğimiz yönlerini gösterecekler. Bize daha mutlu, daha barışçı, daha sevecen olmamız için ayna tutacaklar. Çünkü tiyatro iyilerin iyiliğini, kötülerin kötülüğünü gösteren toplumsal bir aynadır.”

Konuşmaların ardından katılımcılar Trabzon Belediye Bandosu öncülüğünde Zağnos Parkı’na kadar festival yürüyüşü gerçekleştirdi. Zaman zaman yağmur altında gerçekleştirilen yürüyüşünün ardından Zağnos Parkı’nda halk oyunları gösterileri yapıldı. Kolbastı ekibinin ısrarlar üzerine sahneye çıkan Vali Nuri Okutan ve diğer katılımcılar vatandaşlarla birlikte kolbastı oynadı. Festivalin açılış törene, halk oyunları ekibinin horon gösterini ve konuklara yöresel yemek ikramının ardından sona erdi.

FESTİVAL PROGRAMI

Bugün gerçekleştirilen açılış töreni ile başlayan festivale Romanya ve Moldova’dan ikişer grup olmak üzere Fransa, Rusya, Türkiye, KKTC, Gürcistan, Polonya, İsrail, Bulgaristan, Kazakistan, İspanya, Kanada ve Almanya’dan toplam 16 tiyatro topluluğu katılıyor. 15 Mayıs’a kadar devam edecek olan festivalde ilk sahneyi bu akşam Romanya ekibi alacak.

Öte yandan, Azerbaycan ve Ermenistan’ın daha önceki festivallere katılmasına rağmen, bu yıl katılmaması dikkat çekti.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın