Takke Düştü,Kel Göründü-3

| 23 Haziran 2009

aaats1TRABZONsPORT sitesinin usta kalemi, Dr. Egemen Kalyoncu’nun son yaşanan gelişmeler bağlamındaki yazı dizisi “Takke Düştü, Kel Göründü”, Trabzonspor gerçeğine neşter vurmaya devam ediyor…

Trabzonspor-Yerel Medya-Ulusal Medya İlişkileri

Günümüzde endüstriyelleşen futbolla beraber, futboldan beslenen ve futbolu besleyen güçlü bir futbol medyası oluştu. Futbol güçlendikçe futbol medyası da güçlendi. Futbol medyası maddi kaynaklarını futbola akıttıkça büyük kulüpler bu pastadan daha fazla pay aldı. Küçük kulüplerle aralarındaki makas daha da açıldı. Büyük kulüpler gün geçtikçe daha çok büyüdüler. Büyümelerine paralel olarak marka değerlerinin de büyümesi medyanın tüm odağının bu kulüpler üzerine yoğunlaşmasına yol açtı.

***

Dünyadakine benzer bir durum Türk ulusal basınında da vardır. İstanbul menşeyli ulusal basın, Türk futbolunun üç büyük kulübü üzerinden beslenmeye ve yayınlarıyla bu üç kulübü beslemeye başladı. Trabzonspor, İstanbul basınında başarılı olduğu zamanlarda bile hak ettiği değeri hiçbir zaman göremedi. Şampiyonlukta iddialı olduğu sezonlarda gerek futbolcusu,gerek hocası, gerekse yöneticileri üzerinden yapılan spekülasyonlarla Trabzonspor’un sürekli konsantrasyonu bozulmaya dolayısıyla başarısı engellenmeye çalışılmıştır. İstanbul basınının türlü entrikalarına alışık olan Trabzonspor, buna karşı önlem almaya, ulusal basında güçlü lobi oluşturmaya çalışadursun, asıl darbeyi hiç ummadığı bir yerden, yerel basınından yemektedir. İstanbul medyası artık Trabzonspor’la pek uğraşmıyor çünkü Trabzonspor’un başında öyle bir bela var ki onların herhangi bir çaba sarf etmelerine gerek kalmıyor.

***
Günümüzde meslek etiği anlamında görülen yozlaşmalar futbol medyasında had safhadadır. Ne yazık ki ulusal basında görülen yozlaşma yerel basında katlanarak artmaktadır. Ulusal medyanın kötü özelliklerini taklit eden Trabzon yerel medyasında basın meslek ilkeleri yerlerde sürünmektedir.

***

Trabzon’daki yerel basında tıpkı ulusal basında olduğu gibi habercilikten ziyade siyaset, güç, çıkar ilişkileri, birilerinin kalemşorluğunu yapma, birilerine yalakalık yapma, sansasyondan fırsat yaratma, birilerini karalama prim yapar hale gelmiştir.

***
Medya patronlarının siyasilere yalakalığı had safhadadır. Menfaat ilişkileri de öyle. Çalışanlarının önemli bir kısmı da patronlarını bu konuda hiç üzmüyorlar. Kraldan çok kralcılar yani. Trabzon medyasının nemalandığı yerlerden biri Trabzonspor üzerine oluşan krizler veya Trabzonspor üzerinden kriz oluşturmak. Bir dedikodunun veya sansasyonun Trabzonspor’a zarar verip vermemesi onlar için önemli değildir.Onlar için önemli olan birilerine hizmette kusur etmemektir.Çıkarlara göre hizmet esastır. Eğer her kim yerel medyanın veya yerel medyanın hizmet ettiği kesimlerin çıkarlarına ters düşüyorsa onun kim olduğu önemli değildir(futbolcu, yönetici, teknik direktör vs.).Cezası hemen kesiliverir. Hakkında propaganda başlar. Spekülatif haberlerle yerinden edilmeye çalışılır.Yerel medyayla dost geçinenler ve yerel medyanın çıkarının olduğu kişiler veya kuruluşlar şanslıdır.Onların altı kazılmaz onlar pof poflanarak gündeme sunulur. Yerel medya nemalandığı isimler lehine sürekli gündem oluşturulmaya, onları bir yerlere getirmeye çalışır.

***

Yerel medyada çoğunlukla şişirme haberler manşettir. Trabzonspor kazanınca göklere çıkarırcasına varan övgüler, kaybedince yerin dibine sokarcasına yergiler, skora endeksli yorumlar vardır.Yazarlarına sorarsanız hepsi spor yazarıdır, futbol üstadıdırlar. Yazılarını okuduğunuzda, yazılarının futbolun temel felsefesinden oldukça uzak, bir yığın saçmalıklarla, bir yığın yalakalıklarla dolu olduğunu görürsünüz. İşte gençliğimiz bu yazarları okuyarak futbolu öğreniyorlar! İçi boş dedikodudan başka bir şey olmayan renkli manşetleri futbol sanıyorlar. Bazı tansiyonu yüksek maçlar öncesinde sağduyudan uzak yazılar ve manşetlerle kulüp ve taraftar üzerindeki gerilim yaratmakta veya var olan gerilimi tırmantırmaktadır. Bu gerilimden beslenen yayın anlayışının yansımalarına tribünlerde veya saha içi ve dışı olaylarında tanık oluyoruz.

***

Bu tarz yayın anlayışı kime ve neye hizmet ediyorsa şu bilinmektedir ki Trabzon insanının kafasını bulandırmaktan ve Trabzonspor’a zarar vermekten başka hiçbir şeye yaramaktadır.

***

Trabzon yerel medyası eğer Trabzonspor’u seviyorsa kendine çeki düzen vermeli.Yayınlarını basın meslek ilkelerinden taviz vermeden,çıkar gözetmeksizin ve Trabzonspor’a zarar vermeyecek şekilde yapmalıdır.Yazıları ve manşetleri sansasyonellikten uzak,bilgilendirici,katkı sağlayıcı olmalıdır.Okuyucularına futbol ve spor kültürü kazandırmalıdır.Onun için kaliteli yönetici,futbolu bilen,yazmasını bilen spor adamlarından oluşan bir ekiple çalışmalıdırlar.

***

Trabzon yerel medyası Trabzonspor’a yarar sağlamayacaksa en azından sussun ve köstek olup zarar vermesin!

Dr. Egemen Kalyoncu

www.TrabzonSport.com

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın