Pazar’da Çay İsyanı

| 20 Haziran 2009

Rize’nin Pazar İlçe’sinin Haçapit (Subaşı) Köyü’nde çay üreticileri, çaylarını satamayınca Çaykur’a ait Melyat Çay Fabrikası önünde eylem yaptılar

Kamyona yükledikleri yaş çay bohçalarını önceki gün akşam saatlerinde Melyat Çay Fabrikası’na getiren Subaşı köylüleri, “Çayımızı satamıyoruz. Köyde anons yapıldı ve bugünden itibaren alım yapılmayacağı söylendi. Çay elimizde kaldı. Herkes çay satıyor, biz neden satamıyoruz? Çayımızı özel sektöre satmamız için her türlü engeli çıkardılar” diyerek eylem yaptılar.

Yapılan açıklamada fabrika yöneticilerinin kalan çayın hepsinin alınacağını söylemelerine rağmen, imece ve işçilerle çay toplandıktan sonra 20 kilodan alacaklarını bildirdikleri ifade edildi. Bunun üzerine isyan eden üreticiler, topladıkları çayı kamyonlarla fabrika önüne getirerek, yere döktü. Fabrika önünde tepkilerini dile getiren üreticiler, “Her seferinde çayımızı satmak için fabrika önüne mi gelelim? Çayımızı Ali Bayramoğlu’nun özel fabrikasına mı satalım? Çayımızı neden almıyorsunuz?” dediler. Çaykur’un özelleştirilmesine de tepki gösteren üreticiler, fabrika müdürünün çay alım yerinin tüm çaylar alınana kadar açık tutulacağına söz vermesiyle eylemlerini sonlandırdı.

Ayrıca çay fabrikası müdürünün, eylemi görüntüleyen yerel bir muhabire haberi yayınlamaması için telkinde bulunması tepkilerin tüm bölgeye yayılmasından çekindiklerini gösterdi.

Kaynak: pazar53.com

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın