Takke Düştü, Kel Göründü-2

| 16 Haziran 2009

tsTrabzonspor Yönetimi -Ticaret-Siyaset

Bazıları popülaritelerini artırmak, isimlerinin marka değerlerini yükseltmek, yeni iş alanlarında faaliyet göstermek için Trabzonspor’un referansına ihtiyaç duyarlar. Bunun için yönetime girmeye veya yakın dostlarını yönetime sokmaya çalışırlar. Kimileri transferlerde kara para aklar, kimileri kendine avanta sağlar. Kimileri ise transfer komitesinde yer alır, futboldan, futbolcudan anlamaz ama kulübün parasıyla ülke ülke dolaşır sıfıra sıfır sonuç elde var sıfır hesabı Trabzon’a eli boş döner veya üçüncü sınıf bir oyuncuyu bulup getirir.

***
Nuri Albayrak

Trabzonspor’un elinden liman ihalesini alan Nuri Albayrak siyaset-ticaret-spor ilişkisi içerisinde Trabzonspor’a başkan seçtirildi.Giderken bile Trabzonspor’a zarar vermek için elinden geleni ardına bırakmadı ve kulübü borç batağı içerisinden bataklığa sürüp,alacaklarının temini için kongreyi erteletip,yeni yönetime transfer fırsatı vermeden ve acil ödeme yükü bırakıp kaçarak bu kulübü terk etmiştir.Şimdi de aklı sıra gazetelere demeç veriyor.Hangi hakla hangi,yüzle diye sorası geliyor insanın?Ya onu veya onun demeçlerini önemliymiş gibi gündeme getiren ve reklamını yapanlara ne demeli?

M.Ali Yılmaz

M.Ali Yılmaz ,Trabzonspor’un kuruluşundan bu yana başına gelen en büyük talihsizliktir.Trabzonspor’u kullanarak ismini marka haline getirdi,ekonomik olarak kendini güçlendirdi,siyasete atıldı önce milletvekili sonra bakan seçildi.Giderken Trabzonspor’u tarihinin en büyük borç yüklerinden biriyle ve küme düşme tehlikesiyle baş başa bıraktı.Kulübün gelirlerine temlit koydurarak kulübü batağa sürükledi.Trabzonspor’un mahkeme kararıyla yüklü tazminata mahkum olduğu Lange transferiyle nedeniyle bugünkü yönetimi etkileyen milyonlarca dolarlık borçla karşı karşıya bıraktı.Şimdi hala aynı yüzsüzlükle ve pişkinlikle gelişmeler hakkında yorum yapıyor,akıl veriyor.Hadi be oradan sende!

Faruk Özak

Faruk Özak, Trabzonspor’da futbol oynadı yöneticilik yaptı,başkanlık yaptı.Bu saygınlığıyla önce ticarette yükseldi,sonra siyasette.En son Trabzonspor’u yönetimine el attı.Trabzonspor’u kullanarak siyasi rant elde etti.Trabzonspor üzerindeki emelleri hala aynı sinsilikle devam ediyor.Faruk Özak, Trabzonspor’a karşılık beklemeksizin, yardım edecekse buyursun gelsin aksi takdirde Trabzonspor’un yakasının üzerinden ellerini çeksin.

Özkan Sümer

Özkan Sümer, bu kulüpte yıllarca futbol oynadı,yıllarca hocalık yaptı hatta kulübün en zor anında kulübe sahip çıkarak (Ahmet Ağaoğlu’nun korkarak kaçtığı kongrede M.Ali Yılmaz’ı (M.Ali Yılmaz’ın adayı Hikmet Onur’du)dolaylı olarak devirdi.) kulübün en tepesine çıktı.Yıllarca alta yapıda çalıştı.Oyuncular yetiştirdi.Gelecek ve gidecek antrenörleri,futbolcuları belirledi.Sürekli öyle ya da böyle kulübü perde arkasından yönetti.Başkan olarak çok zor dönemde sorumluluk aldı.Ama başkanlığı döneminde tutarsız davranışları nedeniyle A.Gücü başkanından yediği hakaretler bir Trabzonspor başkanına yakışmadı.2003-2004 sezonunun 2.haftasındaki Trabzon-F.Bahçe maçı sonrası çıkan olaylar neticesindeF.bahçe taraftraına ceza veren Federasyon Disiplin Kurulunun kararını Başkabakanın bu maçla ilgili yorumlarından sonra bozan Tahkim Kuruluna tepkisini ortaya koyması takdire şayan bir durumdu. Tepsinde ne kadar haklı olsa bile Tahkim Kuruluna kızıp da Trabzonspor’u Erol Tuna gibi birisinin eline bırakmamalıydı.

Atay Aktuğ

Atay Aktuğ,Trabzonspor’da oynadı,Trabzon Belediye Başkanı seçildi,Trabzonspor’a başkan oldu.Başkanlığının ilk döneminde önemli projelere imza atmak üzereydi ama her ne olduysa sportif başarı bitince kulüpte bir takım gerçekler su yüzüne çıktı.Gökdeniz’in şike skandalı,futbolcuların mafya ilişkileri,Thomas Jun transferi, dağılan takım,kulüpte sağlanamayan otorit,borç yükünün artması Atay Aktuğ döneminin olumsuzluklarıydı.Mahkemenin sonucunu bilmiyorum ama Atay Aktuğ başkanlığından sonra ihale yolsuzluğundan yargılandı.

ts-akbaba-karkatrSadri Şener

En son Albayrak yönetimine duyulan öfke, siyasi geleceği açısından Trabzonspor’u karşısına almak istemeyen Faruk Özak’ı devreye girmeye ve kendine yakın adamlardan oluşan ve kontrol edebileceği bir yönetimi iktidara getirmeye zorladı.İlk düşüncesinde Hayrettin Hacısalihoğlu’nun başkanlığında bir yönetim yatıyordu.Hayrettin Hacısalihoğlu’nun herkesin etrafında birleşebileceği bir isim değildi.Onun için herkesin kabul edebileceği bir başkan bulunmalıydı.Bunun için ilk teklif taraftarın kalbinde sevgiyle anılan eski başkanlardan Sadri Şener’e yapıldı.Sadri Şener yönetiminde kurulan Faruk Özak güdümlü yönetim zaman zaman siyasete alet edildi.Sadri Şener bir yandan bunlara göz yumarken,bir yandan Faruk Özak’ın siyasi gücü kullanılarak kulübe kalıcı gelir sağlayacak Hes projelerini kulübe kazandırdı.Seçimlere kadar Faruk abi Trabzonspor’u hiç ihmal etmedi.Aralarından su sızmadı.Seçimlerden sonra istediğini elde eden Faruk abi,öküz öldü ortaklık bozuldu dedi.Trabzonspor istekleri Belediye’den engeller görmeye başladı.Ne Faruk abi ne de onun Belediyedeki arkadaşları Trabzonspor için kıllarını bile kıpırdatmadılar.Kamuoyundan gelen sert muhalefet,Başkan Şener’in sert çıkışı ve kongre kararı sonrası Belediye yelkenleri suya indirmek zorunda bırakacak gibi.

Daha nice yönetici isminin önüne Trabzonspor’u koyarak isminin ve şirketinin marka değerlerini artırdı. Trabzonspor yönetimine girip çıktıktan sonra işlerini genişletenleri mi ararsınız,yeni bayilikler alanlarımı ararsınız,medyatik olanlarımı ararsınız,siyasete atılanları mı ararsınız?Şöyle bir geriye dönüp baktığınıza bunları görürsünüz.Şöyle bir geriye dönüp baktığınıza bunları görürsünüz.Yönetime gelenlerin bir kısmı Trabzonspor’u bir basamak gibi kullandı.Trabzonspor’dan nemalandıklarının haddi hesabı yokken,binlerce,milyonlarca dolarları cebe indirmişken,kulübün imkanlarıyla dünyada dolaşmadık yer bırakmamışken kulüpte kalan üç beş kuruş parasının tahsili için her türlü yolu denemişlerdir.

***

Eski Futbolcular-Eski Hocalar-Eski Yöneticiler

Efsaneyi yaratanlar,efsaneye hıyanet etmezler.Onun içindir ki bu kulübe gönülden bağlı ve bu kulübü karşılıksız sevenler bu efsane futbolculardır.Görev verildiğinde koşa koşa gelen,kovalandıklarında ise kalpleri kırılarak giden yine onlardır.Ama kırgınlıklarını dışa vurup da kulüplerine zarar vermek istemezler.İçten içe yaşarlar bu duyguyu.Benim onlarda eleştireceğim birkaç husus var.Efsane futbolcuların bir çoğu kendilerini yeterince geliştirememişler, değişen futbola ayak uyduramamışlar,modern futbol adamları olamamışlardır.Onlardan Trabzonspor’a her alanda yol gösterici olmalarını beklerdim.Bazılarının ulusal-yerel medyada şarlatanlık yapmamalarını da beklerdim.

Ahmet Suat Özyazıcı

Eski Hocalardan A.Suat’ın Trabzonspor’a katkıları unutulmaz.Futbol değişiyor,dünya değişiyor,insanlar değişiyor ama A.Suat hala efsane dönemde kaldı.Halbuki o efsane döneminden sonra günümüze kadar semerciler çarşısında nalburlukla uğraşmayıp, futbol ve spor üzerine kendini geliştirip üzerine bir şeyler koysaydı, efsane takımı yarattığı gibi efsane hocaları da yaratırdı..Eski efsane futbolcularımızı birer kurt hoca olarak yetiştirir Trabzonspor’un ve Türk futbolunun hizmetine sunardı.Biz de her sene fellik fellik hoca aramazdık.Fenerbahçe’nin ,Beşiktaş’ın eskilerinden medet ummazdık.

Özkan Sümer

Özkan Sümer de A.Suat gibi efsane döneme damgasını vurmuştur.Son 25 yılda bu kulübün değişik kademelerinde faal görevler üstlenen Özkan Sümer,geride kalan çeyrek asırda yaşanan başarısızlıkların sorumlularından biridir.Trabzonspor’a katkıları unutulmayacak ama Trabzonspor’un geleceğinden çaldıkları unutulacak mı?

Şenol Güneş üç defa denendi birinde az daha yeni bir efsane yaratıyordu ki direkten döndü.Şenol Hoca bu kaos ortamının patlak vermesinden önce ilk düşünülen isimdi.Alex Ferguson’un M.United’takine benzer statüde görev istedi ama gerek iç baskılar gerekse Kulübünün vermemesi üzerine bu proje de rafa kaldırılmış oldu.

Eski yöneticiler yönetimde bir çatlama ihtimaline karşı sürekli teyakkuz halindeler.Hemen kulis çalışmaları başlatılır,gruplar oluşturulur,yönetmeye talip olunur.Amaç Trabzon’un ulvi menfaatleri değil,kendi çıkarlarıdır.Sanırsınız ki kendileri yönetirken daha iyisini yapmışlar da mevcut olanı beğenmezler.İçlerinde kaos ortamını fırsat bilerek,bak bize ihtiyacınız düşer demedik mi havalarıyla kendilerini fasülye gibi nimetten sananlar çokça vardır.

Facebook Twitter Email


Yorumlar (2)

 

  1. Onur Hasan Özgün diyor ki:

    Tespitlerin tamamına katılıyorum. Yazı için tesekkurler. Sormak istediğim birşey var , hatırlayamadığım ; ”Ankaragücü başkanının hakareti..”. Nedir bu olay ?

  2. egemen diyor ki:

    Erhan Namlı( yanlış hatırlamıyorsam) transferinde Trabzonspor Başkanı Özkan Sümer her türlü pazarlığı yapıp A.Gücü Başkanı Cemal Aydın ile anlaştı.Ancak her ne olduysa Trabzonspor bu futbolcuyu başka bir kulübe verdi.O olaydan sonra kulüpler birliği toplantısında Cemal Aydın esti gürledi ve Trabzonspor Başkanına ağzına geleni söyledi.Özkan Sümer’in bu tepki karşısında gıkı çıkmadı.

Yorum Yapın