Karmate, “Nani” ile Sahnede

| 14 Haziran 2009

merdevenKarmate, Lazca’da “su değirmeni” anlamına gelir. Üretimi, emeği, karşılıksız yardımlaşmayı simgeler. Ancak değirmen kültürü, günümüzde yok olma noktasına gelmiş, unutulan bir değerdir. Bu özelliğiyle “Karmate”, bir müzik grubu için düşünülecek anlamlı isim.

Usta sesler destek verdi

Mayıs 2009 tarihinde müzikseverlerin beğenisine sunulan Karmate’nin Nani isimli albümünde oniki eser yer alıyor. Albüme Şevval Sam, İsmail Hakkı Demircioğlu, Efkan Şeşen, Bayar Şahin, Erdal Bayrakoğlu, Fatih Yaşar, Fatih Reyhan, Aydoğan Topal, Yasemin, Eylül Duru, Harun Topaloğlu ve Yaşar Kabaosmanoğlu vokalleri ile renk katıyor

Nani albümünde yer alan ezgiler

Başındaki Çember (Vokal: Şevval Sam), Kara Duman (Vokaller: İsmail Hakkı Demircioğlu, Yaşar Kabaosmanoğlu, Fatih Yaşar, Aydoğan Topal, Yasemin, Eylül Duru), Atma Türkü (Vokaller: Efkan Şeşen, Erdal Bayrakoğlu, Bayar Şahin, Fatih Reyhan), Lazuri Nani – ‘Lazca Ninni’ (Vokal: Şevval Sam), Vardalı (Vokaller: Aydoğan Topal, Harun Topaloğlu); Yayla Çiçeği, Ninnay Gülüm, Atabarı (Islık ve Vokal: Efkan Şeşen), Gene aldı bi merak  (Yorumlayan: Şevval Sam),  Skan Maskvama, Senin güzelliğin, Ayna ayna ellere, Sular akar doldurur (Vokal: İsmail Hakkı Demircioğlu)

Karmate grubu, tozlu raflarda unutulmuş bant kayıtlarını, Karadenizli halk ozanlarının ezgilerini gün ışığına çıkarmayı, bu melodileri yeniden harmanlayıp öğüterek sunmayı kendine bir hedef olarak koyuyor.

Karmate’nin canlı olarak (hücum kayıtla) hazırlanan ilk albümü “Nani”, Z Müzik ve Kalan Müzik ortak yapımı olarak yayınlandı. Albümde, Lazca, Gürcüce, Megrelce, Hemşince ve Türkçe halk şarkıları ve besteler yer alıyor.

Karmate 17 Haziran’da İstanbul’da “Beyoğlu Balans”ta ilk konserleriyle müzikseverlere seslenmeye hazırlanıyor.

Grup Üyeleri:
Resul Dindar (Vokal)
İsmail Avcı İsmanaşi (Tulum)
Oktay Üst (Kemençe-Vokal)
Gökhan Özkan (Akordion-Vokal-Panduri)
Muhterem Sur (Buzuki-Lavta-Baglamadaki)
Ali Yıldız ”ALİŞ” ( Klasik Gitar )
Yıldırım Yalçınkaya (Akustik Bas)
Ömür Arslan (Perküsyon)

degrermenBALANS ALBÜM TANITIM KONSERİ MİSAFİR SANATÇILAR

- ŞEVVAL SAM
- İSMAİL HAKKI DEMİRCİOĞLU
- ERDAL BAYRAKOĞLU
- FATİH YAŞAR
- YAŞAR KABAOSMANOĞLU
- KAFDAĞI VOKAL GRUBU ve İBERYA ÖZKAN

Tarih    : 17 Haziran 2009
Saat    : 21:00
Adres    : Balans Jolly Joke Balo Sk. No: 22 Beyoğlu/Istanbul
Telefon    : 0212 249 07 49 – 0532 601 18 55

*****************************

“Karmate”den:

HAYDE ÇOCUKLAR DEĞİRMENİ KURDUK !!! “ Karmate “ Lazcada değirmen anlamına geliyor. Değirmen ise emeği, paylaşımı, yardımlaşmayı simgeliyor. 8 genç yürek değirmeni kurdu; şimdilerde ise emeklerini öğütüyorlar “Nani” isimli albümlerinde bizler için … Hayde çocuklar emeği öğütelim Günlerce gecelerce çalışıldı bir şeyler yapabilmek için. İnsanlara daha iyisini, en iyisini verebilmek için. Emek verildi, paylaşıldı, güzel ürünler ortaya çıkarıldı. Alın teriyle yoğurulmuş birbirinden güzel eserler dillere ve enstrümanlara döküldü … Anne dedi bir ses… anne sen bana ninni söylerdin. Şimdi ben sana söylüyorum …dinle anne … Ha nani nani nani Gogixtas nana skani Gogixtas gogaöaras Nana do baba skani Hayde çocuklar sevgiyi ve paylaşımı öğütelim “Karmate” paylaşımı simgeliyor … eğer bir şeyi insanlarla paylaşıyorsanız bunun en açık izahı insanları sevdiğinizdir. Günümüzde her şey çıkar ilişkileri üzerineyken bir grup genç insanlar için yüreklerini ortaya koyarak ellerinden gelenin en güzelini en temizini sunuyorlar. Hayde çocuklar kültürü öğütelim Yozlaşmaya ve unutulmaya yüz tutmuş bir çok kültürü orjinaline sadık kalarak yaşatmaya çalışmak KARMATE’nin en büyük amacı. Farklı kültürlerin sentezi var onların çalışmalarında. Lazca, Türkçe, Hemşince, Megrelce, Gürcüce, Rumca ve dahası … “Melodiler kardeştir” onlara göre melodiler temizdir, melodiler ortaktır, melodiler hepimizindir. Tozlu raflarda, dağların doruğunda, kuzinede pişen köy ekmeğinin dumanında, babannelerin kınalı avuçlarında hayat bulan türkülerin kıymetini bilirler. Farkındadırlar kaybedilmiş bir sevdanın ardından yakılan bir ağıtın yerini tutabilecek hiçbir olmadığının. Ve bunun için kaybolmasına göz yummayıp gün ışığına çıkarmıştırlar o değerleri … Hayde çocuklar dostluğu öğütelim Günümüzde iki insanın bir araya gelip saygı çerçevesinde konuşup tartışmaları bile zor bir hal almışken nasıl oluyor da 8 kişi ortaklaşa böyle güzel bir ürün ortaya çıkarabiliyor emekle. Sanırım bunun tek bir cevabı var. DOSTLUK … İnsanlığın ve dostluğun en önemli kavramlar olduğunu hiç bir zaman unutmadan çıktı yola KARMATE. ve dostluğu da öğüterek sundu bizlere… Bu değirmende zamanla çok daha fazlası öğütülecek… Demiştik ya “DEĞİRMENİ KURDUK”

Facebook Twitter Email


Yorumlar (11)

 

 1. Mehmet BAHÇEKAPILI diyor ki:

  Albümü satın alıp dinledim. Arkadaşların emeklerini takdir etmekle birlikte, biraz daha çalışmaları gerek diyorum.

 2. Sait Karamollaoğlu diyor ki:

  İnternetten birkaç şarkılarını dinledim çok hoşuma gitti. Kaseti Trabzonda nereden bulabiliriz. Ah şimdi İstanbulda olmak vardı.

 3. Mithat Salim diyor ki:

  Genç arkadaşlara girdikleri yolda başarılar diliyorum. Grupları için seçtikleri isim çok anlamlı.

 4. Emine Nilüfer Güloğlu diyor ki:

  Vokalin sesi çok içli. Toprağı bol olsun Kazım Koyuncuyu anımsatıyor.

 5. Ahmet Bahadır diyor ki:

  Kazım Koyuncu Karadeniz müziği için bir devrim oldu belki de.. Birçoğu batı tarzı müzikler yapması muhtemel birçok genç Kazım Sonrasında kendi toprağına yüzünü döndü. Karmate grubundaki müzisyen arkadaşlar da böyle arkadaşlar. Marsis, Helessa, teona, feluka vs. birçok benzeri grup da var. İyi ki de varlar, ben çok mutluyum. Bir kez daha teşekkürler Kazım…

 6. Ulaş Gündüz diyor ki:

  Rize’de nerde var albüm?

 7. Yarın ben de çok sevdiğim arkadaşlarımın yanında Beyoğlu Balanstayım. İsmail’den ricam tulumu hiç söndürmesin. İyi bir horon vuralım :)

 8. üb diyor ki:

  Çok sevdiğiniz arkadaşlarınızla horon vuran ayaklarınıza sağlık :)

 9. songül yaren diyor ki:

  işte budur..kasetsüper,siz öle..yolunuz açık olsun toprağım

 10. Çok sevdiğimiz arkadaşlarımızla horon vurmamızı dileyen dilinize sağlık sevgili üb..

 11. burhan öztürk diyor ki:

  bu grubu tanıtım konserinde BALANS adlı mekanda dinledim…yeni ve özgün bir tarz beklerken hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. kazım koyuncu kendince özgün bir çıkış yapmıştı, daha sonra gelen arkadaşlar birer kötü kazım taklidi olmaktan öteye gidemiyorlar nedense.hasbelkader bir dinleyen olarak “fare olmadan çuval dibi delmeye kalkmak” deyimi bu grup hatta onlara destek veren vokal yapan müzisyenler içinde geçerlidir…örneğin şevval sam!! eğer tv dizisinde oynamasaydı bunca popüler bir “karadeniz müzisyeni” olabilirmiydi? ne dilalek’i ne tavrı ne de yorumu karadeniz müziğiyle uyumlu değil…son yıllarda salgın hale gelen salsa ve tango!!! kurslarında birer latin!!! olma sevdasındaki kızlarımıza benziyor şevval samın karadenizliliği!!!her neyse karmate daha bir kaç fırın ekmeğe muhtaç bence…BURHAN ÖZTÜRK…

Yorum Yapın