Kazım Sevgisi Bitmiyor

| 03 Mayıs 2009

Ölümünden 4 yıl sonra bile listelerdekazmabiuu1

Uluslararası kriterler dikkate alınarak oluşturulan, ülkemizde albümlerin baskı rakamları esas alınarak yapılan ilk ve tek ÖDÜL SİSTEMİ ile dağıtılan “MÜYAP-Türkiye Müzik Endüstrisi Ödülleri’ni alacak sanatçılar açıklandı. En çok satanlar listesinde Altın Ödül alan sanatçı ise tam 4 yıl önce hayatını kaybeden Kazım Koyuncu. Koyuncu’nun geçen yılki satış sıralamasında eski şarkılarının toplandığı “Dünyada bir yerdeyim” adlı albümüyle 9. sırada yer aldığı belirlendi.

MÜYAP’ın düzenlediği Türkiye Müzik Endüstrisi Ödülleri’ni kazananlar belli oldu. 2008’in en çok satan albümlerine verilen ve Türkiye’nin “Müzik Oscarları” olan ödüller satış rakamlarına göre kategorilere ayrıldı.

100 bin ve üstünde satan albümlere verilen “Altın Ödül” listesinde yaşamını yitiren Kazım Koyuncu’nun adı dikkat çekti. Koyuncu, geçen yıl piyasaya çıkan eski şarkılarının toplandığı “Dünyada Bir Yerdeyim” isimli albümüyle ödüle layik görüldü. Albüm satışının ise 150 bine dayandığı öğrenildi.

Birçok “sanatçı” geçinenin yüzbinlerce dolarlık reklam kampanyalarına, günde yüzlerce defa dönen kliplerine, hergün boy gösterdikleri kirli magazin programlarına rağmen, bunların hiçbirine yüz vermemiş, bir tane klibi dahi olmayan hem de 4 yıl önce hayatını kaybeden Kazım Koyuncu’nun başarısına erişemediklerini görüyoruz. Tebrikler ve Teşekkürler Kazım…

MÜYAP ÖDÜLLERİ ALACAK SANATÇILAR

Dört kategoride verilen ödülleri alacak sanatçılar şu isimlerden oluşuyor:

*
DIAMOND ÖDÜL      : Tarkan, Ferhat Göçer, Serdar Ortaç.
*
PLATİN ÖDÜLLER  : İbrahim Tatlıses, İsmail YK, Ebru Gündeş.
*
ALTIN ÖDÜLLER     : Sezen Aksu, Demet Akalın, Kazım Koyuncu, Rafet El Roman, Behzat Gerçeker, Gülben Ergen, Alişan.
*
DIGITAL ÖDÜLLER: Aslı Güngör, İsmail YK, Mustafa Ceceli, Serdar Ortaç, Ferhat Göçer, Rafet El Roman, Gülben Ergen.

En çok satış yapan albümler MÜYAP tarafından bu yıl 7. kez ödüllendiriliyor.

Yasal satış rakamları 100.000 adedi geçen albümler Altın, 200 bin adedi geçen albümler Platin ve 300 bin adedi geçen albümler Diamond kategoride ödüle hak kazanıyor. Digital kategoriler ise yasal sitelerden satın alınarak en çok indirilen yapıtlara veriliyor.

En çok satan yabancı kadın ve erkek vokaller ayrıca ödüllendiriliyor. Bunun dışında her yıl olduğu gibi, Yaşar Kekava Onur Ödülü de gecede sahibini bulacak.

Aynı gece dağıtılacak Kral Müzik Ödülleri ise canlı yayında jüri ve sms oyları ile belirlenecek.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın