Shell’den kan parası !..

| 13 Haziran 2009

shellwildliefinalNijerya’da çevre aktivisti ozan Ken Saro-Wiwa’nın asılmasında rolü olduğu saptanan İngiliz-Hollanda petrol tekeli, davacılarla uzlaşarak 24 milyon TL tazminat ödemeyi kabul etti. Ancak Shell, Nijerya’daki darbeci askeri rejime verdiği destek, yaşadıkları çevreyi korumak için eylem yapan Nijeryalı köylüleri öldürmek için kiraladığı paralı askerlere ateş etme emri vermesinden dolayı yargılanmadı ve hesap vermedi.

Batı Afrika ülkelerinden Nijerya’da 1995’te çevreci şair, yazar ve insan hakları savunucusu Ken Saro-Wiwa’nın o dönemde iktidarda olan askeri yönetim tarafından asılmasının arkasında yer aldığı için aleyhinde dava açılan petrol tekeli Shell, davacılarla uzlaşarak 15.5 milyon dolar (24 milyon TL) tazminat ödemeyi kabul etti.

13 yıldan beri süren davanın önceki gün New York’ta yapılan oturumunda Nijerya’da eski askeri rejimin kurbanlarından oluşan davacıların Amerikalı avukatları, müvekkillerinin Shell şirketiyle anlaşmaya vardıklarını belirterek, petrol tekelinin 15.5 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul ettiğini açıkladı.

Ken Saro-Wiwa’nın oğlu Ken Saro-Wiwa Jr. asılan babasının ruhunu kastederek, “Sanıyorum şimdi mutludur” dedi.

Şair Ken Saro-Wiwa ve 7 arkadaşı 1995’te Shell’in Ogoni bölgesinde petrol boru hattı inşa etmesine, çevreye zarar verildiği gerekçesiyle karşı çıkmış, ancak Devlet Başkanı Sani Abacha’nın askeri yönetimi Ken Saro-Wiwa’yı “uydurma” bir mahkemenin ardından asmıştı.

Ogoni Halkının Yaşamını Sürdürmesi Hareketi (MOSOP) adlı çok popüler halk hareketinin kurucusu Saro-Wiwa, Shell’in Nijerya’nın güneyindeki faaliyetlerini durdurmayı başarmıştı.

Nijeryalı yazar ve eylemci, petrol tekelini çevreyi kirletmek ve gelirlerini yerli halkla paylaşmadan Nijer Deltası’nda askeri rejimin varlığını teşvik etmekle suçladı.

Dava dosyasında Shell’e yönelik suçlamalar arasında şirketin Nijerya polisine silah dağıttığı, direnişçi köylülere ateş açılması için parayla hükümetten asker kiraladığı gibi iddialar yer aldı.

Davacıların avukatlarından Paul Hoffmann, 15.5 milyon doların 5 milyonunun Ogoni halkı yararına kurulmuş bir vakfa gideceğini, geri kalanının şairin ailesi ile avukat giderleri arasında bölüştürüleceğini söyledi.

Kaynak: ALINTERİ

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın