Fındıklı’da Bilirkişi İncelemesi

| 13 Haziran 2009

pasalar

Rize’nin Fındıklı ilçesi Çağlayan Vadisi’nde yapılacak hidroelektrik santral (HES) projeleri için keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldı.

Çağlayan Vadisi’nde yapımı planlanan Paşalar Regülatörü HES ve Malzeme Ocakları projesine Çevre ve Orman Bakanlığınca verilen ”ÇED olumlu” kararının yetki, konu, maksat bakımından hukuka aykırı olduğu, bu nedenle vadinin korunup gelecek kuşaklara aktarılması için yürütmenin durdurulması istemiyle Fındıklı Dereleri Koruma Platformu sözcüsü Hüseyin Acar ve arkadaşları tarafından Rize İdare Mahkemesine dava açılmıştı.

Rize İdare Mahkemesi de çevreye etkileri ve projenin kapsamını dikkate alarak vadide keşif ve bilirkişi incelemesi yapılması için yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Bu kapsamda Fındıklı Dereleri Koruma Platformu sözcüsü Hüseyin Acar, Fındıklı Dereleri Koruma Platformu avukatı Yakup Okumuşoğlu, projenin yürütücüsü Ayen Enerji Genel Müdürü Fahrettin Arman ve şirket avukatları ile bilirkişi heyeti olarak Hacettepe Üniversitesinden Doç. Dr. Selim Latif Sanin, Yrd. Doç. Dr. Adil Binal ve Rize Üniversitesi’nden Doç. Dr. Davut Turan ile mahkeme heyeti, vadide keşif ve incelemelerde bulundu.

Hüseyin Acar, burada yaptığı açıklamada, Fındıklı Çağlayan Vadisi’nde yapımı planlanan Paşalar Regülatörü HES ve Malzeme Ocakları projesine Çevre ve Orman Bakanlığının ”ÇED olumlu” kararı vermesinin ardından yaklaşık 1 yıl önce Rize İdare Mahkemesi’nde yürütmenin durdurulması ve iptali için dava açtıklarını söyledi.

Mahkemenin de dava kapsamında ”projenin çevreye etkileri ve kapsamı dikkate alındığında telafisi imkansız zararların oluşmasını engellemek için mahallinde keşif ve inceleme yapılması, ardından raporların incelenerek yeniden karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulması” kararını verdiğini anımsatan Acar, bu kapsamda vadide keşif ve bilirkişi incelemesi yapıldığını ifade etti.

Yapılan keşiften kendilerinin istediği yönde, projenin iptali yönünde karar çıkacağına inandığını belirten Acar, Çağlayan Vadisi’nde yapılması planlanan HES’ler nedeniyle oluşacak zararların farkında olduklarını, vadilerine sahip çıkmaya devam edeceklerini kaydetti. 30 Haziran 2009 Salı günü saat 11.00’da Yaylacılar Köyün’nde “ÇED Sürecine Halkın Katılımı Toplantısı” yapılacağını anımsatan Acar, “Zeki Enerji Elektrik Üretim Dağıtım A.Ş. tarafından Rize İli, Fındıklı ilçesi sınırları içerisinde Piskale deresi üzerinde yapımı planlanan “Çatak Regülatörü ve Hidroelektrik Santrali, Beton Tesisi ve Kırma-Yıkama-Eleme Tesisi” projesi ile ilgili olarak, düzenlenecek toplantıya tüm halkımızı bekliyoruz.”dedi. Öte yandan, jandarmanın güvenlik önlemi aldığı keşif ve inceleme sırasında vatandaşlar ile basın mensupları keşif yapılan bölgeden uzakta tutuldu. Yöre halkı da ”HES’lere hayır eko turizme evet”, ”HES varsa su yok, su yoksa geleceğimiz yoktur” şeklinde pankart ve döviz açarak santrallere tepki gösterdiler.

Bu arada bilirkişi heyeti tarafından hazırlanacak raporun daha sonra mahkemeye teslim edileceği bildirildi.

www.findiklidereleri.com

Facebook Twitter Email


Yorumlar (2)

 

 1. murtaza hacıoğlu diyor ki:

  memlekete hiç yatırım yapılmasın gayeniz bu elektrik istemiyorsanız elektrikte kullanmayın o zaman bilgisayarda kullanmayın oda elektrikle çalışıyor santral istemezsiniz elektrik istemezsiniz ama elektrik çalışan bilgisayarlarınızın başına oturup ahkam kesmeyi bilirsiniz neyle çalışıyor bu yazıları yazdığınız o bilgisayarlarınız karadenizde nasıl elektrik üretilecek madem onuda söyleyin yılın üçte ikisinde yağmur yağan bir memlekette güneştenmi elektrik üreteceksiniz yoksa ahbindenmi

 2. Mevlut Gürkan diyor ki:

  Merhaba,
  Söz konusu yazıda ve sitemizde elektrik istemiyoruz diye bir talep ve düşüncemiz kesinlikle olmadı ve olmazda.Bizim karşı olduğumuz elektrik üretim ve kullanım şeklidir.Ülkemizde yıllık elektrik üretimi 2007 rakamlarına göre 210 milyar KW,tüketim ise 195 milyar KW cıvarındadır.yanı elektrik üretim fazlası bile var.Bunun yanında üretilen elektrikten yılda %20 cıvarında kaçaklar bulunmaktadır.yanı yılda 50 milyar KW cıvarında bir rakam bizim bu konuyu iyice düşünmemizi zorunlu kılıyor.Neden bu kadar bir rakam çok az bir yatırım ile ekonomiye kazandırılabilecekken,binlerce yılda oluşmuş doğal hayat alanlarımızın yıkımına neden olacak HES ler konusunda ısrar edilmektedir.Rize,Artvin ve Trabzonda şu anda projelendirilen 365 adet HES yapıldığında üretilecek enerjı Türkiye üretiminin %3 cıvarında olacağından bu projelerin ekonomik olmadıkları kesin değilmi.
  Bizler ekonomik değerler ve elektriği iyi biliriz.bu ülkenin değerlerinide iyibiliriz.yaşam alanlarımızı,cevremizi daha iyi biliriz.Bir kaç para babası ve uluslararası sermayenin katliama varan saldırılarınıda görürüz.HES lerin yapılmasında ısrarcı olan arkadaşlar var ise Trabzon Araklı da Karade ye,Rize İkizdere ye,Artvin Papart derelerine bir baksınlar.ne görecekler.Dedelerimiz bu sular yabancılar para kazansın,yok olsun diye bırakmadılar.yok edilsinler diye ölmediler.Onlar,elektrik yokken suyun sesi ile varken de yine suyun sesi ile aydınlanarak,düşünerek yaşamlarını sürdürdüler.Bu nedenle bir kaç KW aelektrik için yaşam alanlarımızın yok olmasına izin vermeyelim.
  Tüm canlıların özgürce yaşam alanlarının korunduğu ve yaşadığı güzel günler dileğim ile.

Yorum Yapın