Erenler Köyü Ölüyor

| 11 Haziran 2009

cevre1Artvin’de yapımı devam eden Hidro Elektrik Santralleri çevreye zarar vermeye devam ediyor. Erenler Köyü’nde yapımına başlanan HES inşaat firmasına, ÇED raporuna uymadığı gerekçesi ile geçen yıl ceza kesilmişti. İl Özel İdaresi tarafından da inşaat sahası mühürlenmişti. Ancak Firma yasaları hiçe sayarak çalışmalarını sürdürüyor. Ağaçlara, bahçelere ve köylülere zarar vermeye devam ediyor.

Yasalara aykırı iş yapan, insana ve çevreye saygısı olmayan firmanın çalışmalarını durdurmaması üzerine köylüler tarafından bölgeye yerel ve yaygın basın mensupları götürüldü.

Erenler Köyü Dayanışma Derneği Başkanı Sinan Aslan, dernek yöneticileri ve Erenler Köyü halkının daveti üzerine bölgeye giden basın mensuplarına yapımı devam eden Erenler HES Projesi ve çevreye verdiği zararlar bir bir gösterildi. Köyde yaşanan çevre rezaleti gözler önünü serildi.

Köylerinin ve çevrenin tahrip edildiğini söyleyen Erenler Köyü Dayanışma Derneği Başkanı Sinan Aslan gazetecilere açıklama yaparak şunları kaydetti.

BİZ YATIRIMLARA DEĞİL, ÇEVREYİ KİRLETENLERE KARŞIYIZ!..

“Biz yapılan yatırımlara karşı değiliz. Elbette ki ülkenin yararına ne yapılıyorsa destek vermek görevimizdir. Ancak; burada yapılan HES Projesi çalışmalarında inşaat firması her şeye zarar vermeye başladı. Gördüğünüz gibi yol inşaatı esnasında kopan dev kayalar aşağıya yuvarlamış, ormanlarımıza korkunç zarar vermiştir. Oysa firma, buradan çıkan taşları aşağıya atmayarak taş öğütme tesislerinde kullanacağını beyan etmiştir. Fakat gördüğünüz gibi sözünü tutmamış, taşları ormanların üzerine atmıştır. Böyle çalışma olmaz. Bu taşları aşağıya atmışlar, ileride taş ocakları açmışlardır. Beğenmemişler bir başka yerde daha yine taş ocağı açmışlar. Ormanlarımız resmen katledilmiştir. Biz buralara gözümüz gibi yüz yıllardır bakıyoruz. Ormanın bu hali canımızı acıtıyor. Firma başka bir yerde daha taş ocağı açtı. Burası bizim köyün tam cephesi. Taş çıkarmak için dinamit kullanıyorlar. Bir atımda yüzlerce kilo ağırlığında dinamit kullanıyorlar. Burada yapılan ateşlemeler sonucu evlerimiz çatladı, camlar kırıldı. Evlerin duvarları, camları, oraya ulaşan parçalardan değil, patlamanın şiddetinden meydana gelen yer sarsıntısından oluşmuştur, yani deprem yaratıyorlar. Gerçi bunların her çalışma şekli aynı.

Köyümüzün deresi buradan aşağıya akardı. Şimdi görebiliyor musunuz? Tümünü kalın hortumlara aldılar. Kendi çalışmalarında kullanıyorlar. Tünel delerken, araç yıkarken, taş öğütme fabrikasında her yerde. Kirli suları da daha sonra bırakıyorlar. Kirli, yağlı, zehirli sular sulama kanalı ile köyümüze bırakılıyor. Bu bizimle alay etmektir. Köylümüzle dalga geçmektir. Bunların yakasını bırakmayacağız. Köylüler olarak bir araya geldik dedik ki;  bu santral burada yapılacak bu belli. Bari yüklenici firma köye su getirsin. Buna da yanaşmadılar. Köylünün ürünleri kurudu. Hayvanları otlatamıyoruz. Su kanallarının içi çimento tozlarının çökeltisi ve kanserojen dinamit kimyasallarından zehir kanalına döndü. Bu sular ile sulanan her şey anında ölüyor, kuruyor. İşte örnekleri,  vatandaşın tarlasında. domates, salatalık, fasulye… Bu suyun geçtiği her şey kuruyor. Biz bu işin peşini asla bırakmayacağız. Ne yapmak gerekiyorsa onu yapacağız. Bugün (dün)aldığımız haber göre İnşaatı durdurma kararı çıkmış, köylülerin imzaları ile verdiğimiz dilekçede bunları anlattık. Yazıktır, günahtır. Şimdi çatlayan yepyeni evin parasını kim ödeyecek? Bu kadar sorumsuz iş yapılır mı? Biz Erenler Köyü halkı olarak bu işin sonuna kadar gideceğiz.”

cevrefelaketTORUNLARIM ÇİLEKLERİ YEMESİNLER DİYE ÇİLEK FİDELERİNİ  SÖKTÜM!…

Erenler Köyü sakinlerinden Sedat Yıldırım “Ben tarım yapmayı, hayvancılık yapmayı çok severim. Bütün bağımı, bahçemi sebze, mısır, fasulye salatalık

Maydanoz   ektim. Sulama suyunun kirli gelmesi nedeni ile kirli su ile suladığım tüm ürünler kurudu. İzmit ’ten gelen küçük torunlarım çilekleri yemesinler diye söküp attım. Buraya il tarım Müdürlüğünden yetkilileri çağırıyorum. Burada ölçüm yapsınlar. Bu fidanlar anında neden kuruyor.? Bitkilieri hemen öldüren zehir nedir? İnsana Nasıl etki yapıyor.  Ben 60 yaşını devirdim. Köyümde böyle felaket görmedim. Başımıza gelenleri anlamakta zorluk çekiyorum. Bu köyden başka gidecek yerimiz yok. Bu gidişle bu köyde yaşamak imkansızlaşacak. Önlem alınmadan, alt yapı oluşturmadan iş yapılır mı? Yetkilileri göreve davet ediyorum” dedi.

Erenler Köyü sakinlerinden biri olan Metin Çavuş da şunları söyledi:
Ben yıllardır kara yollarında çalıştım. Şimdi bunlar güya çökertme havuzu yapmışlar. Bakın oraya 4 tane kesik fıçıları koymuşlar. Ben hayatımda böyle çökertme havuzu görmedim. İlkel çağlarda bile bu kadarını göremezsiniz. Bu insanlarla düpedüz alay etmektir. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız. Çocuklarımızın yarınlarını yok ediyorlar. Artvin bunlara layık değildir.” Dedi.

Köylülerin şikâyeti üzerine olay yerine Çevre ve Orman İl Müdürü Etem Boz ve yine İl Özel İdaresi Ruhsat Şubesi yetkilileri giderek yaşanan rezaleti fotoğrafladılar. İl Özel İdaresi çalışma yapılan bölgeyi şerit altına alarak tekrar mühürledi. Firma hakkında tutanak tuttular.

İlimizde Çevre Haftası etkinliklerinin yoğun bir şekilde yürütüldüğü bu günlerde bu haberin gazetelerde yer alması çevrecileri çok ama çok üzeceğe benzer.

Kaynak: 08Haber.com

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın