“Çayımıza Sahip Çıkalım”

| 11 Haziran 2009

cayyÇaya ve Çaykur’a Sahip Çıkalım Platformu Rize’nin Ardeşen ilçesinde imza kampanyası başlattı. Cuma gününe kadar sürecek kampanya sonunda platform üyeleri üreticilerle birlikte Fındıklı ilçesi’nden Rize merkeze çay için yürüyecekler….

Konuyla ilgili Platform Başkanı Saltuk Deniz yaptığı açıklamada, “2009 yılı için açıklanan yaş çay taban fiyatı çay üreticisi olarak bizleri hayal kırıklığına uğratmıştır. Seçim dönemlerinde çay üreticisinin oylarını almak için söz verenler şimdi ortalarda gözükmemektedir. 2002 yılında çay fiyatının 750 bin lira(7.5 Krş) olmasını söyleyenler şimdi bu sözleri hatırlamamaktadır. Onlar unutmuş olabilir ama biz üretici olarak bu sözleri unutmadık.AKP yaş çay taban fiyatını brüt 90.5 Kr olarak açıkladı. Bu rakamdan vergiler kesilecek, olmayan borsaya kesinti yapılacak. Verilen 5 kuruşluk zam bu şekilde üreticinin elinden alınacaktır” dedi.

Açıklanan bu fiyat ile çay üreticisine artık çay ekmeyin dendiğini belirten Çay Platformu dönem Başkanı Saltuk Deniz, “Uluslar arası şirketler ve onlarla işbirliği içinde olanlar ulusal çay piyasamızı ele geçirmenin peşindeler Bu çalışmanın temel hedefi budur. Çayı kurtaracak diye kurulan ulusal çay konseyinin Türk çayı için en büyük tehlike olduğu ortadadır. Hayalı çay kaçakçılığından yargılanan birisinin henüz aklanmadan Ulusal çay konseyinin başına seçilmesi kabul edilebilir bir durum değildir.Bu nedenle  Ulusal Çay konseyi yeniden yapılandırılmalı çay üreticilerine, sendikalara, sivil toplum örgütlerinin söz söylemesine ve oy kullanmasına ulusal çay konseyi açık hale gelmelidir.Yıllarca çay üreticisinden çay borsası için kesilen trilyonların hesabı üreticiye  verilmelidir. Çaykur özelleştirme kampamından çıkartılmalı ve yeni yatırımlar yapması için teşvik edilmelidir.Bunun için Çaykur’a sonuna kadar sahip çıkacağız” dedi.

Açıklanan yaş çay taban fiyatını kabul etmediklerini belirten Deniz, “Hükümet çay fiyatını yeniden düzenlemeli ve açıklanacak fiyat en az 1.36 kuruş olmalıdır. Ulusal Çay konseyi Başkanı derhal istifa etmeli ve konsey üreticiye, sendikalara ve sivil toplum örgütlerine açılmalıdır. Çaykur’ un özelleştirilmesi çalışmaları ortadan kaldırılmalıdır. Dekar başına düşürülen kota eski seviyesine çekilmeli ve kontenjan uygulamasına son verilmelidir. Çay üreticilerine sendika kurma ve örgütlenme hakları verilmeli bu konuda yasal engeller ortadan kaldırılmalıdır” dedi.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın