Takke Düştü Kel Göründü-1

| 11 Haziran 2009

tsTRABZONsPORT sitesinin usta kalemi, Dr. Egemen Kalyoncu’nun son yaşanan gelişmeler bağlamındaki yazı dizisi “Takke Düştü, Kel Göründü”, Trabzonspor gerçeğine neşter vuruyor…

“Son günlerde öyle gelişmeler peşi sıra geldi ki bu yaz için yazmayı planladığım yazı dizisini çöpe atmak zorunda kaldım. Bu günlerde gündemi meşgul eden olayların filmini yıllardan beri izliyoruz. Alışık olduğumuz bu senaryoda konu hiç değişmiyor, oyuncular hiç değişmiyor, amaçlar hiç değişmiyor, sonuçlarının Trabzonspor’a ve şehre verdiği zararlar hiç değişmiyor, Trabzon değişmiyor, Trabzonspor değişmiyor. Bunca şey arasında değişen tek şey oyuncuların rolleri ve katılan yeni oyuncuların varlığıdır. Bu konu üzerine ciltler dolusu kitaplar yazılabilir. Ancak biz kıssadan hisse yapalım ve temel konulara kısaca bir göz atalım.

***

Trabzonspor Kim İçin Ne Anlama Geliyor?

Trabzonspor, benim ve benim gibi düşünen insanlar için doğru dürüst hiçbir başarısını görmememize rağmen, her sene bıkıp usanmadan, yeni umutlarla peşinden koştuğumuz ve tutkuyla bağlandığımız futbol takımımızdır. Yeri geldiğinde sevgilimize tercih ettiğimiz daimi aşkımızdır. Hiçbir çıkar gözetmeksizin Trabzonspor’a olan aşkımız, Trabzonspor’un adına, renklerine ve temsil ettiği değerleredir.

***

Trabzonspor, bazısı için toplumda popülaritesini artırmak için bir araç, parasını yemek için bitip tükenmez bir derya, siyasete ve önemli mevki makamlara oynamak için bir basamak, karışıklıklarından veya karışmasından nemalanılacak bir camia, güce hitap etmek için yönetilecek bir kurumdur.

***

Trabzonspor ve Siyaset

Trabzonspor malumunuz bu şehrin en önemli kurumudur. Bu şehirde ekonomi, siyaset, gündem ve hayat hep Trabzonspor üzerinden yürür. Kim bu olguyu kullanır ve ona hâkim olursa Trabzon’da bu bahsettiğimiz şeylere de o hâkim olur. Trabzonspor’la çelişen hiçbir şeyin ve Trabzonspor’u görmezlikten gelen hiçbir projenin Trabzon’da yaşama şansı yoktur. Trabzonspor’a muhalefet ederek bir şeyler yapmaya çalışmak kendi kendini baltalamaktan başka bir şey değildir. Siyaset yapan bir insan bu riskleri göze alamaz.

ts-akbaba-karkatr***

Trabzonspor’la çatışan AKP iktidarı 2004 yerel seçimlerinde boyunun ölçüsünü almıştır. AKP tüm Türkiye’de yükselişe geçerken muhafazakâr Trabzon’da Belediye Başkanlığını kaybetmişti.2009 yerel seçiminde aynı hatalara düşülmemiş, Trabzonspor’un üzerinden yapılan siyasi planlama seçimin sonuçlarına ciddi anlamda etki etmiştir. Kısaca siyasi gelişmeleri bir hatırlayalım.

***

Faruk Özak bakan olarak sürekli Trabzonspor’u yakın markaja almıştır. Hedefi Trabzonspor yönetimine hâkim olmaktı. Bunun için ilk işi Trabzonspor’u bitirmek amacıyla başa getirilen Albayrak yönetimini devirmekti. Bunun içinse Trabzonspor camiasının sempatisini toplayan bir başkanın yönetiminde kendine yakın yöneticileri Trabzonspor yönetimine getirmekti. Bunu da Şubat 2009’daki kongrede başardı. Gökhan Ünal’ın transferinde Ankara’daki imza gününde AKP kurmayları tam kadro masanın etrafındaydı. Bakan Faruk Özak, Milletvekilleri Mustafa Cumur, Cevdet Erdöl, AKP il Başkanı Muhammet Balta. Hadi diyelim Faruk Özak bu kulübün eski futbolcusu, eski yöneticisi ve eski başkanı sıfatıyla ordaydı. Ya diğerlerini hangi birimiz daha önce Trabzonspor’la ilgili hangi organizasyonda görmüştük?

***

Ekonomik krizlerle boğuşan Türkiye’de milyar dolara yaklaşan maliyetiyle sözde Akyazı Projesiyle camia hayal dünyasına itildi. Bu arada Amerika’nın üs olarak istediği Trabzon Havaalanının genişletilmesi için el altından Trabzonspor tesislerinin satılma projesi, Akyazı Projesi hayalleri arasında kaynatılıp gitti. Yerel seçimler öncesi Belediye Meclisinden AKP’li üyelerin oyları nedeniyle geçirilemeyen iki proje seçim kozu olarak seçimlerde kullanıldı. Seçimlerden önce Trabzonspor kaşkolları siyasilerin boğazlardan hiç çıkmadı. Önemli maçlar arifesi denmedi AKP Belediye Başkan Adayının tesisleri ziyaretleri sıklaştı ve futbolcularla görüşme arzuları depreşti.

***

Seçimler kazanıldı.Belediye Meclisi 29 Mart öncesini birden unutuverdi. Siyasette sözler seçime kadardır sözü bir kez daha doğrulandı. Kendileri ve yandaşları için bir gecede vergi afları, kdv-ötv indirimleri gelirken, Belediye imar planları değişirken, hukuk kendilerine ve yandaşlarına göre biçimlendirilirken, Trabzonspor’un projeleri gündeme gelince imar planları ve hukuk akıllarına birden bire geliverdi. Trabzonspor için hukuka aykırı mı davranalım dendi. Hukuka aykırı davranmayın tabi ki ama Trabzonspor’un bu şehir için ne denli önemli olduğunu da unutmayın! Gün gelir üzerine basarak seçim kazandığınız Trabzonspor sizi o sandığa yeniden gömer.

***

Faruk Özak seçimlerden önce her solukta Trabzon’daydı, her iki sözünden biri Trabzonspor’du. Ne oldu? Ne gelir oldu, ne de arar sorar oldu. Kulüp, tarihinin en çalkantılı dönemlerinden birini yaşıyor Bakandan tık yok. Belki el altından başka bir şeyler planlıyordur. Belki de Trabzonspor hiç umurunda değildir. Düşündükleri ve planları her ne ise Trabzonspor’un hayrına olmadığı ortadadır.”

Dr. Egemen KALYONCU

TRABZONsPORT.com

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın