Pazar’da Demokrasi Yok!

| 10 Haziran 2009

pazaryurtaasssÖDP Pazar İlçe Başkanı Devrim Şahinbaş, yurttaşların belediye meclisine alınmamasına sert tepki gösterdi: “AKP’nin Belediye Meclisi’ni halka kapatma kararını yargıya ve içişleri bakanlığı’na taşıyacağız” dedi.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi Pazar İlçe Başkanı Devrim Şahinbaş, Belediye Meclis toplantılarına katılma taleplerinin sürekli ret edilmesine ve meclisin halka kapalı tutulmaya çalışmasını anlamadıklarını vurguladı. Şahinbaş, “Bildiğiniz gibi bugün Belediye Meclisi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi. Biz Meclis toplantısı saatinde Belediye gittik. Toplantı öncesi meclis üyelerine toplantıyı takip etmemizin yasal bir hak olduğunu, bunu engellememelerini söyledik. Belediye Başkan yardımcısı sıfatıyla Meclis Üyesi İlhami Günaydın talebimizin tekrar meclis gündeminde tartışılacağını söyledi. Bunu söylerken de ´Daha önceki dönemlerde böyle talepleriniz oldu mu?´ diyerek kendi düşüncesini de bize iletmiş oldu.

Biz bu düzenlemenin acil olduğunu, bu toplantıyı da bekleyeceğimizi, ancak olumsuz bir sonuç çıkarsa yasal haklarımızı kullanacağımız söyledik.

Meclis toplantısı sonucu öğreniyoruz ki halkın meclis takip etme isteğine sadece beş dakika ayırmışlar. Onu da gayri ciddi olarak tartışmışlar. Yine aldığımız bir bilgiye göre bir Belediye Meclis Üyesi ‘Bizim burada konuştuklarımızı halkın yan tarafta dinlemesi doğru değil’ beyanında bulunmuş. Halkın seçtiği meclis, konuştuklarını tartıştıklarını halkın duymasını, bilmesini istemiyor” diye konuştu.

İşte bu AKP demokrasisi

ÖDP İlçe Başkanı Devrim Şahinbaş, yapılanların AKP’nin demokrasiyi ne kadar içine sindirdiğini de gösterdiğini belirterek, “Halktan korkan, onu sadece oy deposu olarak gören, seçildikten sonrada tüm kurumları kendi, malı olarak gören bir anlayışla karşı karşıyayız. Yasal bir hakkın kullanılmasını bile uyduruk gerekçelerle engellemeye kalkıyorlar. Hatta Belediye Başkanı istediği yere şikayet edebilirler diyerek “demokrasiye” olan inancını iyice ortaya çıkarıyorlar. Evet biz tüm yasal yolları deneyeceğiz. Bu işin peşini bırakmayacağız. Yarın itibariyle savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Sonrası İçişleri Bakanlığı sürecidir. Bu bir şikayet değildir. Bir hak arama mücadelesidir. Biz hakkımız olan için sonuna kadar mücadelesini sürdüren bir geleneği ve siyasal anlayışın temsilcileriyiz. Bunu AKP ve onun kadroları da görecek” diye konuştu.

“Yerimiz Yok” diyerek halkı kandırıyorlar

Devrim Şahinbaş, Meclisi Halka kapatmada kullanılan argümanın son derece sakıncalı olduğunu vurgularken, açıklamasını şöyle bitirdi: “Belediye Başkanı ‘yerimiz yok diyerek halkı kandırıyor. Yasa önceden bildirilmek koşulu ile belediye sınırları dahilinde bir merkezde toplantı yapılabilir diyor. Yani siz toplantıyı düğün salonunda, öğretmen evinde ya da başka bir yerde de yapabilirsiniz. Şu anda toplantı yapılan yer bile en az 20 dinleyici alır. Ama dert başka olunca mazeret tükenmez. Halkın karşısına hep makarna, pirinç dağıtarak ya da iş vadinde bulunarak çıkamazsınız. Bazen böyle zor anlarınız da olabilir. Çay parasını açıklarken ya da imar tadilatlarında sıkışabilirsiniz. Bu kadarına da katlanacaksınız artık.”

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın