“Orantılı” 1 Mayıs İşkencesi

| 10 Haziran 2009

1 Mayıs’ta Taksim’deki kutlamalara katılanlara yönelik polisin uyguladığı terörün görüntüleri ortaya çıkmaya devam ediyor.

Görüntülere yansıyan ve izleyenlerin kanını donduran bu vahşet yine Talabaşı’nda, Alhatun Sokak’ta yaşandı.

İstanbul’daki 1 Mayıs kutlamalarının ardından İstanbul valisi ve emniyet müdürü göstericilere saldıran polislerini basının karşısında şirin gösterip herşeyin yasalara uygun olduğunu açıklasalar da ortaya çıkan yeni görüntüler bunun böyle olmadığını yeniden gösterdi.

Daha önce, Tarlabaşı’nda iki kişiyi etkisiz haldeyken öldüresiye döven polis, görüntülerinin yayımlanmasının ardından yine aynı sokakta başka bir gruba yönelik polis terörünü belgeleyen kamera görüntüleri ortaya çıktı. Bir güvenlik kamerasınca kaydedilen polis vahşeti, yine Alhatun Sokak’ta yaşanıyor. Sokağın iki yakasını da tutan polisler, arada kalan göstericilere önce yoğun biber gazı sıkıyorlar. Daha sonra ise kalabalık bir polis grubu, arada sıkışan ve gazın etkisiyle önlerini bile göremez hale gelen göstericileri joplarla öldüresiye dövmeye başlıyor. Görüntülerdee önüne çıkan herkesi öldürüseye döven polisler, yoğun gaz altında etkisiz halde olan küçük bir grubu toplu bir şekilde işkenceden geçiriyor.

Güvenlik kamerası tarafından kaydedilen görüntüde polisler, dakikalarca yere yatırdıkları göstericileri döverken, hiç de ‘orantılı’ davranmıyor. Sokak ortasında dakikalarca süren vahşet, 1 Mayıs’ta ‘görülmeyenleri, gösterilmek istenmeyenleri’ gözler önüne seriyor.

Ortaya çıkan bu vahşet görüntülerinin ardından polisin orantılı güç kullandığını iddia eden İstanbul Valisi Muammer Güler ve Emniyet Müdürü Celalettin Cerah’ın yalanlarını sürdürüp sürdürmeyecekleri ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Facebook Twitter Email


Yorumlar (2)

 

  1. Bünyamin Çuhadar diyor ki:

    arkadaşlar polis terörünü protesto etmek için bu videoları çeşitli sitelerde paylaşmak yerine geniş kapsamlı bir çalışma yapmayı daha dogru buluyorum.. Bu dogrultuda yapılacak her türlü calısmaya destek vermeye hazırım.. e-mail adresimden bana ulaşabilirsiniz..

  2. MEMET diyor ki:

    faşizmin yarattıgı vahşet DEVRİMCİ DAYANIŞMA

Yorum Yapın