Trabzon’da Heyelan Eylemi

| 08 Haziran 2009

afetTrabzon’un Maçka ilçesinde yaşayan afet mağduru İhsan Çavuş Valilik önünde eylem yaptı.

Trabzon’un Maçka İlçesi’nde, 19 yıl önce yaşanan heyelanda büyük çapta maddi hasar gören evinin afet kapsamına alınmamasına tepki gösteren İhsan Çavuş, valilik önünde oturma eylemi yaptı.

Yaylabaşı Köyü’nde 1990 yılında meydana gelen heyelan sonrasında adaletsizlik yapıldığını ileri süren, kendi evinin afet kapsamına alınmamasından yakındı. Bunun üzerine İhsan Çavuş, Trabzon Valiliği önüne gelerek boynuna astığı pankartla tepki gösterdi.

DEREDEN 3 KM UZAKTAKİ EV TEHLİKELİ DE…

Mağdur olduğunu belirten İhsan Çavuş, “Felaketin ardından bölgeye gelen Bayındırlık Müdürlüğü yetkilileri derenin sağ tarafındaki evleri afet bölgesi kapsamına alırken, derenin sol tarafındaki evleri buna dahil etmedi. Bu karar üzerine köy halkı olarak, adaletsizlik ve bir rant olduğunu ileri sürüp gerekli mevkilere dilekçe ile başvurduk, fakat bir sonuç alamadık. 10 senedir her yere dilekçeyle başvurdum ama bir sonuç çıkmadı. Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü’nden yetkililer geldi. Köylülerle konuşup gittiler. ‘Derenin içindeki ev için tehlikeli değil, dereden 3 kilometre uzaktaki eve tehlikelidir’ dediler. Bu nasıl adalet? Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil miyiz? Vali beyden bu konuda yardım istiyorum” dedi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA YAPILDI

Valilik önündeki eyleminin ardından İhsan Çavuş’un sorununu dinleyen Vali yardımcısı Hüseyin Ece de, dilekçesini alarak tekrar inceleme yapılması için gerekli yerlere talimat verdi.

Facebook Twitter Email


Yorum Yapın