Karadeniz’de 1 Mayıs Coşkusu

| 01 Mayıs 2009

1Bölgemizde 1 Mayıs Coşkuyla kutlandı.

Bölgemizde 1 Mayıs birçok il ve ilçede kutlandı. Mitinglerde önceki yıllara oranla katılımın çok daha yüksek olduğu gözlendi.

Trabzon
1 Mayıs, Trabzon’ da coşkulu bir miting ile kutlandı. Saat 13:00 da TEDAŞ yokuşunda toplanmaya başlayan Türk-İş, KESK, siyasi parti ve sivil toplum örgütü üyeleri ile üniversite öğrencileri, Maraş Caddesi üzerinden Atatürk Alanı’ na doğru yürüyüşe geçtiler.

Yürüyüş boyunca sık sık kortejlerden AKP ve ABD karşıtı sloganlar yükseldi. Liselilerin bulunduğu kortej coşkusuyla zaman zaman mitingi izleyenlerin alkışlı desteğini alırken, özellikle Öğrenci Kolektifleri mitingin en kitlesel ve en coşkulu kortejiyle dikkat çekti.

Yürüyüş kortejinin alana yaklaştığı sırada provokasyon yapmak isteyen ülkücü bir grup, bir iş hanından, KTÜ Öğrenci Kolektifi’ nin kortejine yönelik sözlü tacizde bulunsa da Üniversitelilerin sloganlarla karşılık vermesi üzerine, ülkücüler bir müddet sonra geri çekildi.

Sık sık sloganların da atıldığı kutlamalara yaklaşık 2 bin kişi katıldı..

‘ARTIK ACI ÇEKMEK İSTEMİYORUZ’

Programda konuşan Türk-İş Trabzon İl Temsilcisi Ahmet Kılıç, “Bizler 1 Mayıs’ta, kaderciliğin ötesine geçip umudu tercih ettiğimizi, kriz fırsatçılığı yapıp, emekçileri yüreğinden vuranlara karşı, birleşmeyi seçtiğimizi, herkesin eşit olmaya, herkesin özgür olmaya, herkesin mutluluğun peşinden koşmaya hakkı olduğunu yüreğimizden hissettiğimizi haykırmak için bir araya geldik. Bizler artık acı çekmek istemiyoruz. Kazandığımız ile geçinmek, gelecek kaygısı duymadan ülkemiz için alın teri dökmek, çocuklarımızı okutmak, onları sağlıklı büyütmek; memleketimiz için çalışmak istiyoruz. Biz ne kadar bir arada olursak, ne kadar taleplerimizin haklılığına inanır, sorunlarımıza sahip çıkarsak, aydınlık bizlere o kadar yakın. Krizin bedelini bizlere ödetmek isteyenlere; ülke ekonomisini uluslararası finans kuruluşlarının oyuncağı haline getirenlere, bizleri işsiz, aşsız bırakanlara, kazanılmış haklarımıza göz dikenlere ‘dur’ diyoruz. Hükümeti, 1 Mayıs’ın kutlandığı alanlara, çalışanların taleplerine kulak vermeye çağırıyoruz. Bayramınız kutlu olsun, Tüm dünya emekçilerinin bayramı kutlu olsun” diye konuştu.

TRABZON’DAN TAKSİM’E SELAM

Ardından söz alan KESK Trabzon Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Celal Akaç, Trabzon’dan İstanbul Taksim’e selam gönderdi.

“Bugün, her zamanınkinden daha fazla gücümüzü birleştirme günüdür” diyen Akaç, “1 Mayıs’ı, ‘sosyal adalet- eşitlik- bağımsızlık-demokrasi ve barış için omuz omuza’ şiarı ile Taksim Meydanı’nda kutlayan kardeşlerimize Trabzon’dan, sizlerden selam gönderiyorum. 1 Mayıs 2009′u AKP Hükümeti’nin özelleştirmede sınır tanımadığı koşullarda kutluyoruz. Kamunun elinde ne varsa satan hükümet; şimdi de devletin ödevi olan kamu hizmetlerini adım adım özelleştiriyor. Bu yıl ki 1 Mayıs Emek Bayramı’nı resmi tatil edilen bir günde, ‘emek ve dayanışma günü’ olarak kutluyoruz. Tabi ki yıllardır verdiğimiz mücadelenin kazanımı bizleri sevindirmiştir. Ancak, kimse bizlerden ‘tatil ettik, bayram edin, eğlenin’ diye bir beklenti içine girmesin. Elbette 1 Mayıs’larda bayram da yapacağız ama önce sözümüzü söyleyeceğiz. Bizler, emek örgütleri olarak kendi gündemimizi haykıracağız. Bugün, her zamanınkinden daha fazla gücümüzü birleştirme günüdür. Yaşasın emekçilerin uluslararası birlik mücadele ve dayanışma günü. Yaşasın 1 Mayıs” dedi.

Trabzon’daki 1 Mayıs etkinliklerine hangi gruplar katıldı?

Bu yıl ilk defa ‘Resmi Tatil’ olarak ilan edilen 1 Mayıs İşçi Bayramı, Trabzon’da da önceki yıllara oranla daha geniş katılımla ve görkemli bir şekilde kutlandı.

Saat 13.00 sıralarında Trabzon TEDAŞ önünde toplanan grup programın kutlanacağı alana polis kordonunda Kahraman Maraş Caddesi’ni yürüyerek geldi.

1 Mayıs kutlamalarına siyasi partilerden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Demokratik Sol Parti (DSP), Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP), Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP); Emek Partisi, İşçi Partisi, sendikalardan Türk-İş, KESK, Yol-İş, Türkiye İşçi Emeklileri Derneği, Belediye-İş, Tek- Gıda-İş, Tarım Orman-İş, Tes-İş, Haber-İş, Birleşik Kamu-İş, Eğitim-İş, Eğitim sen Gümüşhane Şubesi, dernek ve gruplardan ise Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), İnsan Hakları Derneği (İHD), Halkevleri, KTÜ Öğrenci Kolektifi, Liseli Genç Umut, Trabzon Öğrenci Dayanışması, Özgürlükçü Sosyalistler, KTÜ Öğrencileri katıldı.

CHP Trabzon İl Başkanı Necip Yıldız ve DSP İl Başkanı Avukat Sibel Suiçmez’in katılımcılarla birlikte yürüdüğü kutlamalarda, en geniş katılımı yapan gruplardan birinin de KTÜ Öğrenci Kolektifi’nin olması dikkatlerden kaçmadı.

Trabzon Belediyesi işçileri ise bayram kutlama yerine sokak temizliğine devam etti.

Tonya’dan ÖDP çatısı altında programa katılan, yöre kadınlarının taşıdığı dövizler de hayli ilgi topladı. Kadınlardan Ayşe Fettahoğlu, kutlamalara katılma nedenini, “Benim de 2 ineğim var. Yıllardır ben de çalışıyorum. Ben de bir işçiyim” dedi.

151718

3

Rize / Pazar
Rize’nin Pazar İlçesi’nde 90’lı yıllardan sonra ilk kez 1 Mayıs kutlaması yapıldı. Pazar Halkevi’nin örgütlediği kutlamalara yaklaşık 100 kişi katıldı. Pazar’da yapılan 1 Mayıs’ın gündemi Çay-Kur’un özelleştirilmesiydi. Belediye önünden başlayan yürüyüş Pazar Meydanı’nda yapılan açıklamalarla sona erdi. Daha sonra pazarlılar Hopa’da düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına katılmak üzere Pazar’dan Hopa’ya hareket ettiler.

pazhaz-2009-05-01

Samsun
Samsun’da düzenlenen 1 Mayıs mitingi gerilimli başladı. Yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı miting öncesi Eğitim-Sen’in önünde toplanan kitle Çiftlik caddesi üzerinden miting alanına gitmek istedi. Polisin ise sadece kaldırımdan yürünmesi durumunda müsaade edeceğini bildirmesi üzerine kurumlar polise rağmen fiili olarak caddeye indi ve yolu trafiğe kapatarak yürümeye başladı. “Her yer 1 Mayıs her yer Taksim” sloganlarıyla yürüyen kitlenin alana ulaşmasıyla 14.30’da 1 Mayıs mitingi başladı. Miting yapılan konuşmaların ardından saat 16.00 civarında son buldu.sam1-2009-05-01

Giresun

Giresun’da KESK, TÜRK-İş ve Giresun Halkevlerinin düzenlediği 1 Mayıs mitingine yaklaşık 1200 kişi katıldı. Saat 11.00’da Giresun Debboy mevkiinde toplanan katılımcılar Gazi Caddesi boyunca yürüyerek mitingin yapılacağı Cumhuriyet Meydanı’na girdi. KESK ve TÜRK İŞ adına yapılan konuşmalardan sonra Giresun Halk Tiyatrosu tarafından hazırlanan sokak tiyatrosu sergilendi. Giresun Halkevi Müzik Atölyesi’nin Müzik dinletisiyle sona eren mitinge KESK, Belediye-İş, Yol-İş, Tez kop-İş, Eğitim-İş, Halkevi, CHP, SP, SHP, ÖDP, DSP ve Bulancak Sanat Tiyatrosu kortejleriyle katıldılar.

girmer-2009-05-01

Şavşat
12 Eylül’den bugüne 1 Mayıs’ın kutlanmadığı Artvin’in Şavşat ilçesi, bu yıl yaklaşık 30 yıl sonra ilk işçi bayramını kutladı. Halkevi girişiminin örgütleyicisi olduğu eylemle, 30 yıldır slogan seslerine hasret kalan Şavşat sokakları Şavşat halkına yakışır bir şekilde 1 Mayıs’ı coşkulu bir şekilde kutladı.

savsat-2009-05-01

Artvin
1 Mayıs Artvin’de yaklaşık 750 kişinin katıldığı bir mitingle kutlandı. Saat 13.00’da Atapark’ ta toplanan gruplar kortejlerini oluşturarak Katlı otopark önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yapılan konuşmalar ve sonrasında grup Pumela bir konser gerçekleştirdi. Miting halaylarla ve marşlarla sona erdi.
Artvin’de düzenlenen 1 Mayıs Mitingi’ne DİSK, KESK, TÜRK-İŞ, CHP, Borçka ve Artvin Halkevleri, Liseli Genç Umut katıldı. Liseli Genç Umut korteji coşkusu, sayısı ve oynadıkları skeçle alana renk kattı.

artvin-2009-05-01

Hopa
Hopa’da yapılan 1 mayıs mitingine yaklaşık 2000 kişi katıldı. KESK, Halkevleri, ÖDP ve ESP’den oluşan 1 Mayıs tertip komitesinin örgütlediği Hopa 1 Mayıs Mitingi kitlesel ve coşkulu geçti. Yanık Köprü mevkiinden başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan mitingle sona erdi. Katılımcı kurumlar adına yapılan konuşmalardan sonra Liseli Genç Umut müzik grubu bir konser verdi. Miting halaylarla horonla son buldu. Miting boyunca, “Çayda kotaya kontenjana son”, “Çaykur halkındır satılamaz,” sloganları atıldı.

hopa-2009-05-01

Ordu
Ordu’da Belediye Meydanı’nda düzenlenen etkinlik, Ordu Belediye Konservatuvarı Halk Oyunları ve kolbastı ekiplerinin gösterileriyle başladı.

KESK Ordu Dönem Sözcüsü Ahmet Süngü, gruptakiler adına yaptığı konuşmada, 1 Mayıs’ın işçilerin emekçilerin bir dayanışma ve mücadele günü olduğunu belirtti.

Artık 1 Mayıs’ların bir kavga, kargaşa günü olarak hatırlanmasını istemediklerini ifade eden Süngü, ilerleyen yıllarda 1 Mayıs’ların gerçek anlamda bir bayram günü olarak hatırlanmasını istediklerini söyledi.

Kutlamalar, Ordu Belediyesi Konservatuvarı öğrencileri tarafından verilen halk müziği konseriyle son buldu.

Facebook Twitter Email


Yorumlar (2)

 

  1. Mustafa Aksoy diyor ki:

    Karadenizlilerin son 30 yıl içinde kaybettikleri sınıf bilincini tekrar kazanabilmeleri ve derin lümpenlik uykusundan uyanabilmeleri için bu sitenin önemi çok büyük. Emek veren herese şimdiden kolay gelsin.

  2. admin diyor ki:

    Karadeniz’de 1 Mayıs her yerden farklıdır. Taksim’den bile. O yüzden bu fotoğraflara bakarken insan daha bir duygulanıyor.
    1 Mayıs Emeğin bayramı kutlu olsun.

Yorum Yapın